top of page

Mi az a perimenopauza és miért kellene többet beszélnünk róla?

A menopauza illetve a változókor kifejezéseket biztosan mindenki hallotta már, viszont a perimenopauzáról sokkal kevesebb szó esik, pedig igazából ezzel kezdődik el a hormonális változás a női testben.


Amikor menopauza aktivista lettem 2018-ban, amikor 44 éves voltam, sokszor megkaptam, hogy “Te még fiatal vagy, minek foglalkozol ezzel, még nem lehetsz menopauzában"! Való igaz, nem voltam (poszt)menopauzában, ugyanis még mindig perimenopuazában vagyok 49 évesen.


Hat évvel ezelőtt az a szó, hogy perimenopauza nem volt a köztudatban, még ma is sokan nem tudnak róla, vagy keverik a premenopauzával. (Az a termékeny időszakot jelöli.)


A perimenopauza szakaszra jellemző, hogy elindul a hormonális átmenet, lehetnek menopauzális tüneteink, és a menstruáció ciklus is szabálytalanná válhat. De sok nőnél például a menstruáció szabályos marad, viszont tüneteik lehet. Ezért is nehéz ebben a szakaszban beazonosítani, hogy elkezdődött-e a folyamat, mert a menopauzát majdnem mindenki a szabálytalan menstruációval azonosítja.


A perimenopauza egy természetes folyamat, amikor is a petefészkek fokozatosan leállnak. Az ovuláció kiszámíthatatlanná válhat, majd leáll. A menstruációs ciklusok meghosszabbodnak, és szabálytalanná válhatnak. A tüneteket a szervezet hormonszintjének változása okozza, azaz az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintjei erőteljesen fluktuálnak a női testben. Az, hogy ez mikor köszönt be a perimenopauza illetve a menopauza, az kiszámíthatatlan. A menopauza időpontját (mint az első menstruációét) rengeteg tényező befolyásolja: életkörülmények, életmód, genetika, táplálkozás, betegségek, első menstruáció időpontja (minél előbb jelentkezik az első menstruáció, annál később szokott bekövetkezni a menopauza). A dohányzás és a genetika két olyan tényező, amely biztosan tudják, hogy befolyásolhatja a természetes menopauza időpontját, a dohányosok körülbelül 2 évvel korábban lépnek be a menopauzába. Nagy valószínűséggel a dohányzás csökkenti a petefészek ösztrogén termelését, másrészt a nikotin aktiválhatja a májban azokat az enzimeket, melyek lebontják a nemi hormonokat.


Perimenopauzában észlelhetünk menopauzaszerű tüneteket. Néha ez olyan, mintha nem lennénk saját magunk, sokan számolnak be arról, hogy úgy érzik, mintha valaki átvette volna felettük a hatalmat, mert a tőlük megszokottól eltérően viselkedhetnek a hormonális változás miatt.


Az angolban már van is erre kifejezés NFLM azaz "not feeling like myself", magyarul "nem érzem magam önmagamnak" vagyis NÉMÖ. Ha rákeresünk angolul a perimenopauza és a "I don't feel like myself" kifejezésre, több, mint 1 millió találat jön elő. A legtöbbször olyan tünetekkel párosul ez az érzés, mint szorongás, fáradtság, agyköd, szexuális tünetek, hangulatingadozás. Igazából talán az lenne a jó, ha ez is felkerülne a perimenopauza tünetlistára, és így könnyebben tudnánk mi is beazonosítani és az orvosok is. Volt már ilyen érzésetek? Ha igen, elmondtátok az orvosnak? A menopauza megjelenése egybeeshet számos olyan stresszhelyzettel, mint például párkapcsolati problémák, válás vagy özvegység, serdülőkkel való küzdelmek, felnőtt gyermekek hazatérése, gyermektelenség elfogadása, az idősödő szülők miatti aggodalom és a gondozási kötelezettségek, valamint mint karrier kérdések, nem csoda, ha az ember néha úgy érzi, hogy megőrült. Ha egy nő azt gyanítja, hogy perimenopauzában van, ez egy kiváló alkalom arra, hogy elfáradjon egy teljes körű orvosi kivizsgálásra, amit aztán évente érdemes megismételni. Kérdezhetnénk, lehet-e vérvétellel megállapítani a menopauzát. A vér ösztrogéntartalmának mérése önmagában nem elég a menopauza megállapítására, mert az ösztrogénszint erősen ingadozik. Az agyalapi mirigyben (hipofizisben) kiválasztott tüszőérlelő hormon (angolul FSH) vérbeli koncentrációja sokkal pontosabb képet tud adni. A perimenopauza időtartama átlagosan 5-7 év, de van, akinél hosszabb is lehet, vagy rövidebb, amíg eljut a következő pontig, ami a menopauza. A menopauza az az egy nap, amikor megállapítjuk, hogy 12 hónapja nem menstruáltunk. Aztán másnaptól poszt menopauzában leszünk életünk végéig.


Források: Dr. László Ádám: Gyakorlati útmutató a női változókor időszakához Dr. Miriam Stoppard: Nő változókorban NAMS - Észak-Amerikai Menopauza Szövetség, www.menopause.org


Fotó: Photo by Jeremy Bishop on Unsplash

Comments


DSC_3796.jpg

Iványi Orsolya, Vichy Neovadiol Változókor nagykövet

Ha még többet szeretnél megtudni rólam, ide kattints!

Hírlevél

Köszönöm a feliratkozást!

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
bottom of page