FOGAMZÁSGÁTLÓ TABLETTA vagy MENOPAUZÁLIS HORMONTERÁPIA? MELYIK CÉLSZERŰBB 50 FELETT?
- Orsolya Ivanyi
- Apr 7
- 3 min read
Honnan tudom, hogy (peri)menopauzában vagyok-e, kombinált fogamzásgátló használat mellett?
A kombinált fogamzásgátló tabletta szedése elfedheti a (peri)menopauza természetes jeleit. Ezek a készítmények ugyanis mesterségesen fenntartanak egy szabályos ciklust, így a havi vérzés nem valódi menstruáció, hanem megvonásos vérzés. Emiatt még akkor is úgy tűnhet, hogy minden „rendben” működik, amikor a petefészkek tüszőtartaléka fokzatosan elfogy, és a hormontermelés csökkenni kezd.
A menopauza felismerését az is nehezíti, hogy a kombinált tabletták egyenletes hormon adagolása miatt a menopauzára jellemző tünetek – például a hőhullámok, az alvászavarok, a hangulatingadozások vagy a hüvelyszárazság – kevésbé feltűnően jelentkeznek, vagy teljesen hiányoznak. Ha a fenti tünetek mégis megjelennek, vagy ha a libidó csökkenését, fáradékonyságot, koncentrációs nehézséget tapasztalunk, az már utalhat arra, hogy a szervezetben elindult a hormonális változás.
A legmegbízhatóbb módszer a (peri)menopauza megállapítására ebben az esetben az, ha három-hat hónapra abbahagyjuk a fogamzásgátló tabletta szedését. Ezalatt kiderülhet, hogy visszatér-e a természetes menstruáció és megjelennek-e a tünetek. Szintén a fogamzásgátló tabletta kihagyása után legalább 3 hónappal vérvizsgálattal is megállapítható a hormonális állapot, a follikulus-stimuláló hormon (FSH) magas szintje és az ösztradiol csökkenése már egyértelmű jelei lehetnek annak, hogy a változókorba léptünk.
Lehet-e váltani fogamzásgátlóról egyből menopauzális hormonterápiára?
A válasz: igen, lehetséges. A váltás megtervezést és orvosi felügyeletet igényel, hiszen a kombinált fogamzásgátló tabletták és a menopauzális hormonterápia (MHT) teljesen más célt szolgálnak. A fogamzásgátlók fő feladata a teherbeesés megelőzése a petefészek működés részleges felfüggesztésével, ezzel szemben az MHT a megszűnt petefészek működés pótlására, a menopauza tüneteinek enyhítésére, valamint a hosszú távú egészségvédelemre – például a csontritkulás vagy szív-érrendszeri problémák megelőzésére – szolgál.
Az egyik legfontosabb különbség a két kezelés között az alkalmazott hormonok minőségi és mennyiségi különbsége: a kombinált fogamzásgátló tablettákban más ösztrogén és progesztagén hatású molekulák vannak, továbbá magasabb a hormonkoncentráció, míg az MHT alacsonyabb, a természeteshez közelebb álló vegyületekkel és adagokkal dolgozik.
Fontos tudni, hogy hogy az MHT önmagában nem nyújt megbízható fogamzásgátlást, ezért kiegészítő védekezésre lehet szükség. Fordítva is igaz: a kombinált fogamzásgátló tabletták többsége nem rendelkezik az MHT előnyös hatásaival.
Miért ajánlott inkább menopauzális hormonterápia (MHT) 50 év felett, és miért nem a kombinált fogamzásgátló, ha „ugyanazok” a hormonok vannak bennük?
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a kombinált fogamzásgátló tabletták és az MHT hasonló hormonokat tartalmaznak – ösztrogént és progesztogént –, tehát akár felcserélhetők is lennének. A valóságban azonban jelentős különbségek vannak az adagolásban, az alkalmazás céljában, és mindenekelőtt a hormonok típusában, és legfőképp a biztonságosságban 50 év felett.
A kombinált fogamzásgátlókban az alkalmazott ösztrogén és progesztogén típusa és biológiai aktivitása többnyire eltér a petefészek által termelt ösztrogéntől, ezért más az ösztrogén és progeszteron adag, mivel ezeknek megbízhatóan gátolniuk kell a peteérést. Ezzel szemben az MHT alacsonyabb dózisban tartalmaz petefészek-azonos hormonokat, éppen csak annyit, amennyi a menopauzális tünetek (pl. hőhullámok, alvászavarok, hüvelyszárazság) enyhítéséhez és a csontok, erek védelméhez szükséges.
50 éves kor után a szervezet érzékenyebbé válik a fogamzásgátló tablettákban alkalmazott ösztrogén hatásaira, főleg, ha azok magas dózisban érkeznek. A kombinált tabletta növelheti a vérrögképződés, a stroke és bizonyos daganatok kockázatát, különösen, ha egyéb rizikófaktorok is fennállnak (pl. dohányzás, túlsúly, magas vérnyomás). Az MHT alacsonyabb kockázattal jár, különösen, ha bőrön át (pl. spray, gél) alkalmazzák, és nem szájon át.
Az MHT a szervezet természetes hormonjaihoz közelebb álló vagy azokkal teljesen megegyező molekulákat használ (pl. ösztradiolt), míg a fogamzásgátlókban található ösztrogén (pl. az etinilösztradiol) szintetikus, erősebb hatású és kedvezőtlenebb mellékhatás profilú, nem azonos a szervezetben termelődő hormonokkal.
Bár felületes megközelítésben a fogamzásgátló és az MHT „ugyanazokat a hormonokat” tartalmazza (ösztrogén és progesztogén), nem ugyanabban a formában, nem ugyanabban az adagban és nem ugyanazt a célt szolgálják. 50 éves kor felett, amikor a természetes termékenység már megszűnt, a hormonális egyensúly átalakul, a felsorolt kockázatok miatt a kombinált fogamzásgátlók alkalmazása nem javasolt. Menopauzában az MHT sokkal biztonságosabb és célszerűbb választás.
Írták a Magyar Menopausa Társaság vezetőségi tagjai: Prof. Dr. Jakab Attila, Dr. Deli Tamás, PhD, med.habil., Iványi Orsolya
Comments